Güven, Huzur ve Mutluluğunuzu Yansıtın! Gülümseyin!

Doğal dişlere en yakın protez türü implantlardır. Geleneksel protezlere göre daha iyi hijyen koşulları, daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar.

Dolayısıyla doğal bir gülümsemeyi de beraberinde getirir. Dental implantlar, biyolojik uyumlu malzemelerden yapılmış vidaya benzeyen suni köklerdir.

Eksilen diş bölgesinde kemik içine lokal anestezi ile yerleştirilirler.

Kemik ile implantın birbirine tam anlamıyla tutunması gerekir. Bu dönem 10-12 haftalık bir bekleme süresi gerektirir. Bekleme süresinde geçici protezler ile fonksiyon ve estetik sağlamak mümkündür.

İmplantlar yeni veya eskiden kaybedilmiş dişlerin boşluklarına yapılabilir.

İmplant yapılacak bölgede yeterli kemik miktarı yoksa bile ilave işlemlerle kemik oluşturulabilir veya duruma özel formda implantlar ile uygulama yapılabilir.

Ağız hijyenine dikkat eden kemik gelişimini tamamlamış kişilerde, sistemik bir hastalığı kontrol altında olan ve aşırı sigara kullanmayan tüm bireylerde uygulanabilir. Radyoterapi, kemoterapi, uzun süreli kortizon tedavisi gibi tedaviler gören hastalarda yapılamaz.

Başarı oranı % 98-100 olan implant tedavisi, ağız hijyenine dikkat edilirse uzun yıllar size hizmet eder.

İmplant aşağıdaki durumlarda yapılabilir
1- Tek diş eksikliklerinde

Eksik diş bölgesine implantın yerleştirilmesi ile sağlıklı komşu dişler korunarak daha estetik ve fonksiyonel sonuçlar ortaya çıkar.

2- Çoklu diş eksikliklerinde

Çoklu diş eksikliklerinde, eksik diş bölgesinin sayısı ve konumuna özel implant planlamaları yapılır. İmkanlar doğrultusunda istenirse her dişe karşılık bir implant da yapılabilir.

3- Konforsuz hareketli protezlere sahip kişilerde

Bu durumlarda implant üstü hareketli / implant üstü sabit olarak 2 çeşit uygulama tercih edilebilir.

a) Alt çenede tüm dişlerini kaybeden hastalar:

Alt çenede protezler yeterli tutunamadığı için daha çok hareket etmektedir. Bu durum hastalarda konuşmak ve çiğneme zorluğu yaratmaktadır. implant tedavisi ile yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırmak mümkündür.

b) Üst çenede tüm dişlerini kaybeden hastalar:

Üst protezler, çeneye daha iyi tutunup stabil olsalar da protezin tasarımı üst damağı kapattığı için tat alma duyusunu azaltırlar ve mide bulantısına neden olabilirler. İmplant destekli olursa üst protezlerde bu şikayetler ortadan kaldırılabilir.

4- Eski protezlerin yerine

İmplantlar, geleneksel yapılmış yetersiz fonksiyona sahip ve hijyenik olmayan eski protezlerin yerine tercih edilmelidir.

Avantajları

– İmplantlar çevre dokuları doğala en yakın şekilde korur

Çeşitli nedenlerle oluşan kemik erimeleri, çene kemiğinin hacminin azalmasına neden olmaktadır. Bu durumda yapılan protezlerin çiğneme ve konuşmada etkin çözüm sunabilmesi için implantlardan destek alınabilir. İmplantlar kökleri taklit ettiği için sert ve yumuşak doku kayıpları minimum olur.

– Sabit olduğu için kullanımı rahattır

– Hareketli protezleri sabitleştirir

– Uygulaması kolaydır

– Estetiktir

Dezavantajları

– Ağız içi temizliğine özen gösterilmelidir

– Diğer tedavilere göre pahalıdır

İmplantlar sayesinde doğala en yakın dişlere kavuşabilirsiniz.

Gülüşünüz parlasın!