Diş Hekimi Gürkan METİN - Hangi Yiyecekler Ağız Kokusuna Neden Olur ?-Yediklerimiz birebir ağız kokusu ile bağlantılıdır.

Hangi Yiyecekler Ağız Kokusuna Neden Olur ?


Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedaviler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Yiyecekler Ağız Kokusuna Neden Olur ? - Merak Edilen, Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul Diş Hekimleri Odası 17.08.2014
Hangi Yiyecekler Ağız Kokusuna Neden Olur ?

Yediklerimiz birebir ağız kokusu ile bağlantılıdır.

Ağız kokusu toplumun büyük kısmında zaman zaman karşılaşılan önemli problemlerden biridir. Yeterli hijyenin olmaması, diş eti problemleri, yenilen yiyeceklerden diş lerde kalan bakteriler, alkol ve sigara tüketiminin çok olması, ağız kuruluğu veya bazı sistemik hastalıklar (Karaciğer, diyabet, böbrek hastalıkları vb.) gibi durumlarda karşılaşılabilen bir sorundur.

Bazı kişilerde de sabah nefesi denilen, sabah kalktıklarında ağızda bir koku meydana gelmektedir ki bu toplumun çoğunda zaman zaman görülür. Bazı kişilerde gece yatarken tükürük salgılama oranı az olmaktadır ve bakteriler asitlerle yanarak sabah kalkıldığında kötü koku oluşmasına neden olmaktadır. Bunu önlemenin en güzel yolu akşam yatarken çok detaylı bir şekilde diş lerimizi fırçalamak, diş le beraber dilimizi de fırçalamak, diş ipi kullanmak ve sabah kalkıldığında da aynı işlemleri tekrar yapmaktır.

Günde kaç defa yemek yiyorsak ardından mutlaka diş lerin fırçalanması gerekmektedir. Kullanılan protezler her gece çıkartılıp düzgün şekilde temizlenmelidir. Periyodik olarak diş hekimi kontrolüne girip, çürük veya herhangi bir diş rahatsızlığımızın olup olmadığını kontrol ettirmeliyiz. Ağız kuruluğunun giderilmesi gerekir ki ağız kokusu problemi tamamen ortadan kaldırılabilsin. Bütün bunlara rağmen hala ağız kokusu devam ediyor ise o halde, kişide sistemik bir problem mevcut olabilir, bu nedenle genel bir dahiliye doktoruna görünmesinde fayda vardır.
Facebook Twitter LinkedIn Instagram Google+ Foursquare