Diş Hekimi Gürkan METİN İzmir Estetik Diş Hekimi İmplant Ortodonti Horlama

Dental Teknolojiler


Ağız Diş Sağlığı Dental Teknolojiler

Ağız Diş Sağlığı Dental Teknolojiler Hakkında Geniş Bilgiler

Dental Görüntüleme

Dental Görüntüleme Hastaya uygulanan tedavilerde yüksek başarılı teşhis konulması, hastaya geleneksel yöntemlere göre çok daha az radyasyon uygulayarak analiz yapılması, hızlı ve kontrollü bir teşhis sunma isteği dental görüntüleme teknolojisinde büyük ilerlemeye sebep olmuştur.RVG (Radiovisiography)

RVG RVG, bilinen eski Diş Röntgen filmleri yerine, elektronik sensörler sayesinde görüntüyü direkt olarak bilgisayar ekranına aktarmaktadır.

AVANTAJLARI:
* İşlem eski röntgen filmlerinden daha az sürede ve daha az X ışınıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu da eski röntgen filmlerimizi görüntüleyebilmek için gereken radyasyonu (filmi çekilen dişin bölgesine bağlı olarak) %90 azaltmaktadır.

* RVG üzerinde kemik yoğunluğu, kanal boyu ölçümü gibi işlemlerde yapılabildiği için özellikle implant , kanal tedavisi gibi uygulamalarda klasik röntgene göre olağanüstü avantajları vardır.

* Yöntemde eski röntgen filmlerimizdeki gibi "film banyosu" da gerekmediği için, banyo işleminde kullanılan zararlı kimyasal ajanlar artık devre dışı kalmıştır. Bu da muayenehanede çalışan personel açısından ve zaman acısından olumludur.

* RVG den elde edilen digital görüntüler, bir kağıda çıktısı alınarak, CD veya diskete kaydedilerek hastalarımıza verilebilmekte ve görüntü kalitesi bozulmadan saklanabilmektedir. Bu da, eski röntgen filmlerinin görüntülerinin zamanla bozulması nedeniyle, digital filmlerin ayrı bir avantajı olarak gösterilmektedir.Panaromik Röntgen - OPG (Orthopantomogram)

OPG-PanoramikPanoramik röntgen tüm dişlerin ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir tomografik röntgen çeşididir. Dijital sitemin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır. Dişlerin, kemik ve dişetlerinin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarayan bir resimdir.Sefolametrik

Sefolametrik Kafa ve yüz kemiklerinin büyüklüklerinin, birbirlerine göre duruşlarının değerlendirildiği, boyut olarak başın büyüklüğüne eşit büyüklükte çekilen özel grafilerdir Özellikle plastik cerrahi ve ortodontik tedavi planlamasında kullanılır. SefolametrikDental BT/CT

Radyolojik görüntülüme yöntemlerinde prensip üç boyutlu cismin iki boyutlu görüntüsünün elde edilmesi temeline dayanır. BT görüntüleme yönteminde yoğunluğu yüksek lezyonlar veya dokular, yoğunluğu düşük olanları gözlemektedir. Tomografi istenilen derinlikteki anatomik yapıların veya lezyonların selektif olarak görülmesini sağlayan tekniktir. Görüntülüme tekniğinin esası tüp ve film tutucusunun çekim esnasında zıt yönlere hareket etmesiyle kesit radyografisi elde edilmesidir.

BT’ nin dişhekimliğinde kullanım bulduğu alanlar:

• TME anatomi ve patolojilerinin saptanması,
• Maksillofasiyal travmaların, konjenital ve travmatik deformitelerin değerlendirilmesi,
• Çenelerde yayılma ve infiltre olma özelliği gösteren kist ve tümörlerin tanısı,
• Preoperatif olarak lezyonların sınırlarının belirlenmesi,
• kemik içi implant uygulamaları öncesinde mevcut kemiğe ait ölçümlerdir.

Dental BT/CT

Facebook Twitter LinkedIn Instagram Google+ Foursquare